Podróże, Świat

Masca – nietypowe miejsce na Teneryfie

Teneryfa – niezwykła i zaskakująca dosłownie na każdym kroku. Kolejne z tych zaskoczeń to Masca, położone w malowniczym wąwozie, dość unikatowe miejsce.

Droga niczym wąż – jedna z nietypowych atrakcji

Masca słynie z co najmniej kilku rzeczy. Na początek: położenie w efektownej przełęczy, do której serca prowadzi wyjątkowo wąska i kręta droga zaczynająca się w Santiago del Teide. Samo jej pokonanie jest już swego rodzaju atrakcją – przepiękne, egzotyczne, panoramiczne widoki i ich niecodzienny klimat to jednak nie wszystko. Droga wije się niczym wąż w środku gór, a mijane przepaście skutecznie podwyższają adrenalinę u turystów. Droga jest imponująco zadbana i równiutka, ale trzeba przyznać – potrafi napędzić strachu.

Źródło

Miejsce, w którym czas niemal się zatrzymał

Gdy jednak dociera się na miejsce… to dopiero bajka! Wioska Masca znajduje się na wysokości 600 metrów w masywie górskim Teno i jest totalnie odcięta od reszty świata. Droga, którą pokonaliśmy, została zbudowana mniej więcej 50 lat temu, czyli całkiem niedawno! Niegdyś można było tutaj dotrzeć tylko wąwozem o tej samej nazwie, który ma ujście na niewielkiej plaży położonej u stóp ogromnych klifów Los Gigantes. Dla bardziej aktywnych z Was istnieje możliwość trekingu do tej pięknej plaży. Zejście zajmie Wam około 2 godzin wejście około 3 godzin.  Piękne widoki gwarantowane. Polecamy, warto zobaczyć Wąwóz Masca. Wszystkie potrzebne informacje o tym trekingu znajdziecie na blogu mojego brata TUTAJ gdyż niestety my z Kają nie zdecydowaliśmy się na tą wycieczkę (trasa nie należy do najłatwiejszych i myślę, że ciężko byłoby to zrobić z tak małym i ruchliwym dzieckiem). Drugą opcją, jest treking tylko w jedną stronę czyli przykładowo dotarcie do Los Gigantes, pozostawienie tam auta i zakup biletów w biurze Masca Express na taksówkę wodną. Koszt to 15 euro. Docieramy wówczas do plaży i pniemy się od dołu do Masci. Tutaj robimy zasłużoną przerwę i wracamy taksówką po samochód do Los Gigantes. Koszt taksówki to około 23 euro.

Co za widoki!

Masca szczyci się przykładami najlepiej zachowanej architektury kanaryjskiej, zamieszkuje ją około 100 osób, które dbają by turyści czuli się tutaj wyjątkowo. Miłe wrażenie robią małe, bielone domki, niektóre przekształcone w kawiarnie czy sklepy z pamiątkami oraz miejscowymi specjałami. Jeśli można nazwać coś „klimatycznym”, Masca spełnia wszystkie kryteria, by zasłużyć na to miano. Zatrzymując się na kawie i ciastku lub smacznym obiedzie  nieustannie można chłonąć górski, „poszarpany” krajobraz, który chyli się ku niebieskiemu Oceanowi.  Szczególnie polecamy restaurację La Fuente i lokalne wino 🙂 Masca to również  piękna, bujna roślinność.

 

Bajecznie? Owszem, taka – BAJKOWA – jest właśnie Teneryfa!