Bez kategorii, Mama

5 niepospolitych prezentów dla świeżo upieczonej Mamy

Co podarować mamie w pierwszym okresie spędzonym z maluszkiem? Co przynieść ze sobą, odwiedzając koleżankę, która właśnie wykonała kawał świetnej roboty i wydała na świat uśmiechniętego mikrusa?

Pamiętajmy o mamach. Przychodząc w odwiedziny – pierwsze po porodzie lub nawet któreś z kolei – miejmy ze sobą nie tylko prezent dla dziecka, ale również upominek dla jego rodzicielki. Pokażmy jej, że ją doceniamy, sprawmy, że poczuje się zauważona. To ważne, zwłaszcza u progu tego wyjątkowego maratonu, który ją czeka – nie tylko czasu radości i wzruszeń, ale też stresu, burzy hormonalnej i chronicznego zmęczenia.

Jaki powinien być prezent dla świeżo upieczonej mamy?

W pierwszej kolejności: praktyczny. Ale nie tylko w sposób, który pomoże jej w opiece nad maleństwem, ale też taki, który pozwoli jej poczuć się dobrze samej ze sobą. Coś dla odpoczynku, napływu pozytywnej energii, poprawy samopoczucia. Co ważne, wcale nie musimy przeznaczać na taki prezent dużej kwoty. Zamiast tego zaoferujmy swój czas –okażmy troskę, udowodnijmy, że można na nas liczyć. Świeżo upieczona mama potrzebuje mądrego wsparcia otoczenia – pewności, że może polegać na bliskich i że nie jest sama.

W drugiej kolejności: ładny i symboliczny. Kobiecy, urokliwy drobiazg, które upamiętni ten doniosły moment i będzie przypominał o nim po latach – to doskonały pomysł na upominek! Obdarowując nim młodą mamę, wysyłamy w jej stronę wzmacniający komunikat: „spisałaś się! Jesteś wspaniała i wyjątkowa. Celebruj ten czas”.

Prezentowych inspiracji jest mnóstwo. Ich listę ograniczyłam do pięciu moich ulubionych, które wydają mi się na tyle uniwersalne, by sprawdziły się w przypadku każdej „nowej” mamy – niezależnie od jej gustu, preferencji czy wieku. Zachęcam do dzielenia się swoimi pomysłami!

1. DOMOWY OBIAD  

Wszyscy to wiemy – czy to z własnego doświadczenia, czy z obserwacji. Młode mamy są zarobione. Cała ich energia skupia się na dziecku – by czuło się zaopiekowane, szczęśliwe i kochane. W ferworze zajęć rodzicielki często zapominają o sobie. W odstawkę idzie nie tylko rutynowa pielęgnacja czy ulubione rozrywki (na to znowu kiedyś przyjdzie czas), ale też podstawowe potrzeby, jak choćby pożywny, pełnowartościowy posiłek – młode mamy często jedzą w biegu. Pojawiając się na progu z pysznym, odżywczym i ciepłym obiadem, nie tylko odciążysz zmęczoną mamę, ale dasz jej również zastrzyk energii i trochę zmysłowej przyjemności. Niech usiądzie na spokojnie przed talerzem, rozsmakuje się w pysznych ziemniaczkach i świeżych warzywach. Jedzenie to sycąca i wzmacniająca forma relaksu.  

2. VOUCHER NA OPIEKĘ NAD DZIECKIEM

Możesz go przygotować w programie graficznym lub nawet narysować na zwykłej kartce. Opatrz go numerem telefonu, dopisz coś zabawnego. Niech ten mały, symboliczny świstek papieru świadczy o Twojej gotowości do pomocy. Kiedy obdarowana mama poczuje, że potrzebuje wsparcia – nie tylko po to, by gdzieś wyjść czy pobyć sama, ale nawet po to by się na spokojnie, relaksująco wykąpać – będzie mogła do Ciebie zadzwonić, umówić się na odwiedziny. „Czas dla siebie” to bezcenny prezent w okresie wczesnego macierzyństwa.

3. ZDROWOTNA KONSULTACJA U FIZJOTERAPEUTY UROGINEKOLOGICZNEGO

Przez dziewięć miesięcy ciąży ciało przechodzi szereg zmian. Są one widoczne nie tylko na zewnątrz, w postaci zaokrąglonego brzuszka, ale wiele z nich ukrywa się głęboko w środku. Według teorii zmiany te cofają się w okresie kilku tygodni po porodzie, ale czy zawsze tak jest? Niestety nie, zwłaszcza, że okres połogu również jest fizycznie obciążający, co utrudnia „dochodzenie do siebie”. Co ważne jednak, wszelkie nieprawidłowości można wychwycić na wczesnym etapie i im skutecznie przeciwdziałać. Wystarczy skonsultować się z odpowiednim specjalistą. Fizjoterapia uroginekologiczna nie jest w Polsce jeszcze dostatecznie rozpowszechniona, choć w niektórych krajach – na przykład we Francji – uznaje się ją już za standard. Nic dziwnego – pomaga wrócić nadwyrężonemu ciału do dobrej kondycji. Konsultacja zdrowotna, którą podarujesz świeżo upieczonej mamie, może się okazać nie tyle trafnym, co nawet zbawiennym prezentem.

4. BRANSOLETKA DLA MAMY

A może podarować jej coś pięknego? Proponuję bransoletkę handmade od Lazubi – z napisem „MAMA” lub imieniem dziecka – bo jest nie tylko subtelna i urocza, ale również oryginalna. Nie składa się z literek, ale drobnych kuleczek z pozłacanego srebra i masy perłowej. To w nich, za pomocą alfabetu Morse’a, ukryto (można nawet powiedzieć – „zaklęto”) wiadomość tylko dla oczu i serca mamy. To świetna i intymna pamiątka na lata.

prezent dla mamy

5. PRAKTYCZNY, INTERAKTYWNY PRZEWODNIK „DOKĄD Z DZIECKIEM”

Istnieje taki stereotyp (z którym się kompletnie nie zgadzam), według którego świeżo upieczona mama nie może sobie pozwolić na dalsze wycieczki – jest jak ta księżniczka zamknięta w czterech ścianach niczym w wieży, która wyściubia nos za drzwi tylko w ramach rutynowego spaceru po okolicy. Według tego przekonania dziecko przeszkadza w ruchu, bo za bardzo utrudnia logistykę. Nic bardziej mylnego! Mam dwójkę dzieci i wiem, że nie musi tak być. Dziecko nie musi być przeszkodą w organizowaniu ciekawych wypadów, a wręcz przeciwnie – może stać się dla nich motywacją. Pokazywanie mu ciekawych miejsc, dzielenie się z nim radością i pięknem świata przynosi masę satysfakcji i wzruszeń. Warunkiem jest dobry plan – trzeba wiedzieć, gdzie pojechać i które miejsca są przyjazne mamom z dzieckiem.

Jako piąty prezent dla świeżo upieczonej mamy proponuję więc ebook, który stworzyłam ze swoją koleżanką Beatą – również mamą – na podstawie naszych doświadczeń. „DOKĄD Z DZIECKIEM?” to specyficzny przewodnik po ciekawych miejscach na Śląsku, dopasowany do potrzeb rodziców, również tych u początku swojej drogi. Zebrałyśmy w nim masę sprawdzonych i różnorodnych inspiracji wycieczkowych i opatrzyłyśmy je praktycznymi wskazówkami – dotyczącymi choćby udogodnień dla rodzin, preferowanej pogody, godzin wizyt, miejsc parkingowych, przewijaka. Każda mama znajdzie w nim coś dla siebie.

dokąd-z-dzieckiem?

A Wy co podarujecie znajomej mamie? 😊