Podróże, Polska

Agroturystyka Kwaśne Jabłko na Mazurach. Aż nie chce się wracać do miasta.

Trudno nie zareagować uśmiechem na nazwę tego zakątka. Agroturystyka Kwaśne Jabłko jest tak sielska, jak się nazywa. Sielska, a jednocześnie nowoczesna. Położona w malowniczej wsi, sprzyja bliskim naturze aktywnościom. W tym piciu przepysznego cydru.

Kwaśne Jabłko położone jest we Włodowie, wiosce nieopodal Olsztyna. To zakątek sprzyjający absolutnemu wyciszeniu, otoczony sadami, polami, lasem i łąkami. Można tu oddać się spokojnemu relaksowi, choćby przy lekturze książki na hamaku czy kontemplacji sielskich widoczków. Albo inaczej, aktywniej, na rowerze lub w kajaku poczuć smak przygody.

Z dala od miasta też się dzieje…

W pobliżu znajduje się aż kilka jezior, gdzie można nurkować, żeglować, uprawiać windsurfing lub jeździć na nartach wodnych. Najbliższe jezioro znajduje się zaledwie 2 km od ośrodka. Niedaleko jest również nad morze (1,5 godziny samochodem), ale atrakcji sporo jest oczywiście też tu, na miejscu. Są termy w Lidzbarku Warmińskim, są spływy kajakowe na rzece Pasłęce, jest też pole golfowe i SPA na łonie natury. Ogromną atrakcję (zwłaszcza dla mieszczuchów i dzieci) stanowią okoliczne manufaktury, gdzie wyrabia się sery kozie i owcze lub piecze chleb. Trochę edukacji podczas wakacji nie zaszkodzi!

Prócz okolicznych atrakcji, możemy do woli korzystać z tego, co dostępne w ośrodku. A jest z czego! Właściciele proponują rowery (są nawet foteliki rowerowe dla dzieci), kijki do nordic walking, zestaw do gry w badmingtona,  siatkówki i bouli. Gdy pogoda dopisuje, dobrze będzie skorzystać z leżaków, hamaka, parasoli i wielu tarasów. Nieopodal znajduje się też mała plaża przy jeziorze. Dla dzieci stworzono tu piaskownicę z sporą ilością zabawek. Co ważne, każda z tych atrakcji dostępna jest bez dodatkowych opłat.

kwaśne jabłko

agroturystyka kwaśne jabłko

kwasne-jablko

Smaki natury

Imponuje wygląd siedliska. We wnętrzach, choć nowoczesnych, zachowano sielski, drewniano-murowany klimat. Kolorowe, designerskie akcenty pięknie przełamały ich surowość. Do dyspozycji gości pozostawiono pięć pokoi dwuosobowych oraz apartament z kuchnią. Ośrodek oferuje dodatkowe łóżeczka dla dzieci – starszych i niemowląt. Dzieci w ogóle są tu ważne – goście mogą korzystać również z wanienki oraz przewijaka.

 Zdjęcia wnętrza źródło: Kwaśne Jabłko

W ośrodku znajduje się piękny, wspólny stół do dyspozycji przyjezdnych, a także otwarta kuchnia, gdzie przygotowuje się posiłki. Ale o posiłkach zaraz! Na razie warto zwrócić uwagę na strefę kanapową, gdzie dobrze jest odpocząć, korzystając choćby z dostępnych książek, czasopism, a także słuchając muzyki. Jest też skrzynia z zabawkami, książeczki dla dzieci, a nawet nosidełka.

A jedzenie?

Jest pyszne. W ośrodku serwuje się dwa posiłki dziennie, wszystkie przyrządzone z lokalnych, naturalnych produktów (ważna informacja! posiłki dostępne tylko dla gości Agroturystyki, w okolicy, w bliskim dystansie trudno o restauracje. Latem w soboty jest czynna kawiarnia letnia, i pizzeria w zbożu. Warto jednak zawsze sprawdzić, np. na Facebooku czy na pewno jest czynna) Można tu smakować lokalne sery, jagnięcinę i wołowinę, ryby z okolicznych jezior czy sezonowe warzywa. Poza tym trudno nie rozsmakować się w świeżo upieczonym chlebie czy w aromatycznej kawie z lokalnej palarni. No i jest też cydr! Niefiltrowany, naturalny, tłoczony właśnie w tym miejscu, z jabłek z okolicznych sadów, a poza tym nagradzany w konkursach. Wielość smaków i rodzajów cydru jest imponująca.

Pod patronatem jabłek

Kwaśne jabłko to miejsce niezwykłe i pomysłowe. Pomaga zmienić perspektywę – z tej miejskiej, przerzucić się na tą bliższą naturze. Zapomnieć się trochę, pospać dłużej, poczuć się zdrowiej. To miejsce stworzone z umiłowania tradycji, ale z szacunkiem dla tego, co nowoczesne. Przypuszczam, że jabłka nigdzie indziej nie smakują tak dobrze jak tu.